Elég volt.... az indokolatlan fejlődésből!
Kaptunk egy levelet.
Webfejlesztőként küldöm ezeket a sorokat erre a blogra. Az elmúlt évek gyakorlati tapasztalatai alapján kezd elegem lenni ebből az irdatlan nagy fejlesztési lázból ami napi szinten tesz olyan terhet a nyakunkba, ami már-már kifejezetten káros. Az egészségre biztosan! Olyan mértékű fejlesztés, fejlődés van jelen napjaink webes területén, ami nyitogatja a bicskát a zsebemben. Szükséges ez?
Sokan örülnek ennek és ajnározva az egekbe magasztalják az ilyenfajta újdonságokat, mert mondván az új mindig jobb mint egy régi, többet tud, több pénzt lehet az ügyféllel kifizettetni érte. Azt tegyük hozzá, hogy itt a régi lehet, hogy csak 3-4 hónapos volt...
Most épp a facebook által felvásárolt instagram weboldalba történő látszólag egyszerű beillesztésétől ment el a kedvem. A probléma az, hogy minden ami egy idő után "jobb" lesz (direkt a macskaköröm), az a mindennapokban azt eredményezi, hogy minimum kalkuló egy pilótavizsga kell a használatához. Nem, nem, nem: elég! Nekem ez úgy gondolom NEM kell!
A fejlesztői leírás oldal ezer linkje sok másik leírás oldalra visz, ahonnan tulajdonképpen leírás oldalakra tudsz csak menni és közben elfelejted honnan jöttél mit olvastál. Elfolyik a lényeg bár lehet eleve ilyen...
Persze ha a fejlesztői megoldással nem boldogul valaki százszámra találhat az oldalba illeszthető widget-eket kínáló weboldalakat, melyek fizetős szolgáltatásként kínálják a gyors megoldás lehetőségét. Hát nem röhej? Az is csak addig fog működni, mint a fejlesztői max előbb lesz megoldás váltáskor. Ha..., ha továbbra is támogatja az alaprendszer a lehetőséget.
Azért mert weboldalakat és webáruházakat szeretne készíteni valaki miért kell az idejéből olyan dolgokra áldozni, mint facebook, instagram és a többi hasonló "szuperplatform" összekapcsolása mindennel. Mindent mindennel. Az ügyfél kéri a különféle összekapcsolásokat. Rendben, megcsinálod. Telik az idő a facebook variál és már nem működik vagy nem úgy működik mint korábban. Valami elromlott, rossz a weboldal! - jelzi az ügyfél. Kis kutakodás után kiderül mi okozza. Ja, hogy nem is az általunk készített kód a hibás. No, hát nagyszerű javítsuk meg. Jaaa.... hogy nem is olyan egyszerű, mert már ez azzal nem működik és azt is ki kell cserélni, no meg közben ha azt kicseréljük frissíteni kell amazt is. Szóval kb. összeomlik minden és az ügyfél csak annyit lát, hogy megy a tökölődés, az utánajárás, olvasgatás, kipróbálás. ja a talált leírás is elavult már közben, így akkor újra keresgélés, kipróbálás, újra keresgélés, újra próbálás, ergó telik az idő. Végre lesz megoldás is, de az időt a végén pénzre kéne váltani. Nyilván sok idő ráfordítás sok pénz, gondolná az egyszeri földi halandó, de ebből leginkább csak a sok idő igaz.
A sok hasznos leírás gyakorlatilag hasztalan. Az internetes tartalmak jelentős része gyakorlatilag szemét vagy rövid időn belül szemétté válik.
Az ügyfelek az ilyesfajta köröket a pénzükkel nem szívesen támogatják, ez szélmalomharc innentől. Old meg, működjön! Eddig ment és jó volt.
Nyilván ha csak egy weboldalt készít valaki akkor egyszer megcsinálja, megalkusznak és vagy sikerül a számára kedvező pénzhez jutni vagy valamivel (esetleg sokkal) kevesebbhez.
De mi van akkor ha ezt több száz weboldalnál kell végigvinni minden alkalommal amikor "fejlődik" az internetes csodaszoftverek többsége? Elmondom: a napi munka (értsd alapvetően weboldalakat és webáruházakat készítünk) mellett LEHETETLEN!
És most csak a facebook, meg instagramról szólt az írás, de igaz ez bármilyen külső weboldal összekapcsolására, API használatra, analitikára, stb. Google-lel is példálozhatnék persze.
Hát nem egy parádés világban élünk? Emellett az irdatlan nagy technikai és technológiai fejlődés mellett körülbelül csak azt nem tudod csinálni amit igazából szeretsz. Fejleszteni.